مکمل ها

کراتین چیست و عوارض آن:

بررسی اجمالی:

کراتین ترکیبی است که از سه اسید آمینه به دست می آید. کراتین بیشتر در ماهیچه های بدن شما و همچنین در مغز یافت می شود. اکثر مردم کراتین را از طریق غذاهای دریایی و گوشت قرمز دریافت می کنند – البته در سطوح بسیار کمتر از مکمل های کراتین ساخته شده مصنوعی. کبد، لوزالمعده و کلیه های بدن نیز می توانند حدود 1 گرم کراتین در روز بسازند.

بدن شما کراتین را به صورت فسفوکراتین عمدتاً در عضلات ذخیره می کند، جایی که برای انرژی استفاده می شود. در نتیجه، افراد برای بهبود عملکرد ورزشی و افزایش توده عضلانی کراتین را به صورت خوراکی مصرف می کنند.

افراد همچنین از کراتین خوراکی برای درمان برخی اختلالات مغزی، بیماری های عصبی عضلانی، نارسایی احتقانی قلب و سایر شرایط استفاده می کنند. کراتین موضعی ممکن است برای درمان پیری پوست استفاده شود.

آنچه تحقیق می گوید
تحقیقات در مورد استفاده از کراتین برای فعالیت ها و شرایط خاص نشان می دهد:

قدرت، اندازه عضلات و عملکرد. استفاده از کراتین خوراکی ممکن است به ورزشکار این امکان را بدهد که در طول تکرارها یا دوی سرعت کار بیشتری انجام دهد که منجر به افزایش قدرت، توده عضلانی و عملکرد شود. کراتین اغلب توسط ورزشکاران درگیر در فعالیت های متناوب با شدت بالا که نیاز به بهبودی سریع در طول تمرین و مسابقه دارند استفاده می شود.
پیشگیری از آسیب. کراتین خوراکی ممکن است دفعات کم آبی، گرفتگی عضلانی و آسیب به عضلات، استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و اعصاب را کاهش دهد.
سندرم های نادر متابولیزه کننده کراتین در کودکان مبتلا به سندرم های خاص کمبود کراتین، مکمل های خوراکی کراتین ممکن است برخی علائم را بهبود بخشد.
شناخت و سلامت مغز. مکمل کراتین ممکن است عملکرد را در حین انجام وظایف شناختی به ویژه در افراد مسن بهبود بخشد.
سارکوپنی و سلامت استخوان مکمل کراتین ممکن است به مقابله با کاهش ناشی از افزایش سن در عضلات اسکلتی و تراکم مواد معدنی استخوان کمک کند.
نارسایی قلبی. شواهد کافی برای توصیه استفاده از کراتین خوراکی به عنوان درمان نارسایی قلبی وجود ندارد.
پیری پوست. تحقیقات اولیه نشان می دهد که کرم حاوی کراتین و سایر مواد که هر روز به مدت شش هفته روی صورت استفاده می شود ممکن است افتادگی و چین و چروک پوست را در مردان کاهش دهد. مطالعه دیگری نشان می دهد که کرم حاوی کراتین و اسید فولیک آسیب های ناشی از نور خورشید را بهبود می بخشد و چین و چروک ها را کاهش می دهد.

به نظر می رسد افرادی که سطح کراتین پایینی دارند – مانند گیاهخواران – بیشترین بهره را از مکمل های کراتین می برند.

به طور کلی امن است
کراتین ممکن است برای ورزشکارانی مفید باشد که به ضربات کوتاه سرعت یا افزایش قدرت عضلانی نیاز دارند، مانند دوندگان سرعت، وزنه برداران و ورزشکاران تیمی.

در حالی که مصرف کراتین ممکن است به همه ورزشکاران کمکی نکند، شواهد نشان می دهد که اگر طبق دستور مصرف شود، به طور کلی ضرری نخواهد داشت.

اگرچه یک مطالعه موردی قدیمی نشان داد که کراتین ممکن است اختلال عملکرد کلیه را در افراد مبتلا به اختلالات کلیوی بدتر کند، به نظر نمی رسد کراتین بر عملکرد کلیه در افراد سالم تأثیر بگذارد.

ایمنی و عوارض جانبی:
هنگامی که کراتین به صورت خوراکی در دوزهای مناسب استفاده می شود، احتمالاً مصرف کراتین تا پنج سال بی خطر است. مانند هر مکمل غذایی، مهم است که محصولی را انتخاب کنید که از شیوه های تولید توصیه شده پیروی کند و برای اطمینان از کیفیت محصول، در آزمایش های شخص ثالث مشترک شود.

کراتین می تواند باعث:

افزایش وزن، به طور کلی به عنوان توده بدن بدون چربی
کراتین ممکن است برای افرادی که از قبل مشکلات کلیوی دارند ناامن باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

فعل و انفعالات
تعاملات احتمالی عبارتند از:

کافئین ترکیب کافئین با کراتین ممکن است اثربخشی کراتین را کاهش دهد. استفاده از کراتین با مقدار روزانه کافئین بیش از 300 میلی گرم نیز ممکن است پیشرفت بیماری پارکینسون را بدتر کند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *